Dla znawcy samochodów i motoryzacji do początku jej powstania nie powinno być żadnym zaskoczeniem, że turbosprężarka, element w bardzo efektowny sposób wspomagający układ napędowy samochodu, odniósł taki sukces i stał się niemal powszechnym składnikiem układów znajdujących zastosowanie w aucie.

Dziwić może jednak to, że rzecz ta stała się późno

Jeśli weźmiemy pod uwagę, że turbosprężarka została wymyślona przez jednego z genialnych wynalazców pierwszej fazy motoryzacji już nazajutrz po skonstruowaniu pierwszego samochodu, to okazuje się, że wiele wody we wszystkich rzekach na świecie musiało upłynąć, zanim turbosprężarka zaczęła być doceniana przez konstruktorów aut.

Kobieta prowadzi Samochód

W samochodach ciężarowych zaczęto ją stosować dopiero w drugiej połowie lat trzydziestych, co miało także z nachodzącym konfliktem światowym, bo trzeba było rozwijać nowe technologie, a w tym przypadku znajdować zastosowanie dla tych wcześniej pomijanych.

Turbosprężarka w pierwszym samochodzie

Pojawiła się natomiast dopiero w latach siedemdziesiątych i to było przełomem w jej stosowaniu i jednocześnie narodzinach tego urządzenia jako marki. Gdy zobaczono, jak dużo potrafi turbosprężarka w samochodzie osobowym, jak przyśpiesza jego działanie, i w związku z tym jak podnosi wartość takiego auta, od razu wszyscy, chcieli wymieniać swoje pojazdy na modele bardziej sportowe, co mogłoby się wiązać z większym prestiżem wśród znajomych.

Bardzo oczywisty mechanizm zadziałał – pokaż mi jaki masz samochód, powiem ci jakim człowiekiem jesteś.