Gdyby budowanie jezdni polegało tylko i wyłącznie na wylewaniu gorącego asfaltu bezpośrednio na piaszczystą nawierzchnię, byłoby to zbyt proste, aby mogło być prawdziwe. Niestety sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana i konieczne jest, aby wcześniej były układane płyty drogowe.

Bez ich stosowania

Może rzeczywiście mielibyśmy bardzo dużo bitych dróg, niestety ich jakość odbiegałaby od współczesnych standardów i jezdnie takie nie nadawałyby się do użytkowania na dłuższą metę. Prawdopodobnie już po roku by się rozpadły. Płyty na drogę kładzione bezpośrednio pod asfalt, zanim ten zostanie ubity przez specjalistyczne walce, powoduje natomiast, że ulica taka jest zrobiona w solidny sposób na długie lata i nie grozi jej szybkie rozjechanie się, nawet jeśli będą z niej korzystać ogromne ciężarówki.

Jak zbudować drogę na lata?

Płyty drogowe mają tę ważną właściwość, że odpowiednio utwardzają miejsce, gdzie ma powstać jezdnia. Mało tego, Czasem widzi się, że leżą one same bez wylewania później asfaltu, gdyż jeśli droga ma służyć tylko do celów przemysłowych i poruszać się będą po niej duże pojazdy, nie jest aż tak konieczne kładzenie dodatkowej nawierzchni nośnej, jaką zwykle jest asfalt, a czasem również beton.

Podkłady drogowe w takiej sytuacji

Mogą się dokładnie sprawdzić, jako samodzielna konstrukcja drogi. I tak jest to dużo lepsze rozwiązanie, niż dawne kocie łby, które były powszechne na polskich szlakach kilkadziesiąt lat temu, nie mówiąc o innych sposobach budowania dróg, takich, jak zwykły żwir, czy piach. Te do współczesnych czasów nie przystają już zupełnie.